Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)„Szkoła Podstawowa w Lutówku” » Teczki (jednostki archiwalne)

Teczki (jednostki archiwalne)
Szkoła w Lutówku powstała w XIX wieku (w literaturze spotyka się dwie daty- 1834 i 1854). Do szkoły uczęszczały dzieci z Lutówka, Lutówka- Młyna, Nadleśnictwa oraz wybudowania Dziechowa. Po II wojnie światowej szkoła wznowiła nauczanie w kwietniu 1945 roku. Do 1954 roku była to placówka 4-klasowa. W latach 1954-57 była to szkoła 6-klasowa, natomiast od 1957 roku- siedmioklasowa. Ponieważ w szkole uczyło się coraz mniej dzieci, w połowie lat 60. nastąpił powrót do szkoły 4-klasowej, a w 1979 roku działalność szkoły została zawieszona. W 1981 roku placówkę reaktywowano, tworząc z niej filię Szkoły Podstawowej w Lutowie. Zbyt mała liczba uczniów sprawiła jednak, że w 1998 roku szkołę zlikwidowano. O zasobie: W kolekcji znajdują się materiały związane z działalnością szkoły. Znajdują się one w teczkach tematycznych (zdjęcia klasowe, pracownicy szkoły itp.). Osobom zainteresowanym historią Lutówka i okolic polecamy zapoznanie się z kolekcją poświęconą Nadleśnictwu w Lutówku (w zbiorze środowisk) i z kolekcją osobową Mariana Przewoskiego, wieloletniego pracownika Nadleśnictwa (w zbiorze osobowym).
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.