Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)„Szkoła Podstawowa w Lutowie” » Teczki (jednostki archiwalne)

Teczki (jednostki archiwalne)
Pierwsze wzmianki o szkole w Lutowie pojawiają się w 1867 roku. Wciągu całej swojej historii placówka przeszła wiele zmian organizacyjnych. W okresie międzywojennym i po wojnie, do sierpnia 1948 roku, w Lutowie funkcjonowała Publiczna Szkoła Powszechna I-go stopnia (klasy I-IV). Od września 1948 roku do sierpnia 1961 roku działała szkoła siedmioklasowa, a od września 1961 roku do końca sierpnia 1974 roku- szkoła ośmioklasowa. W wyniku dalszych zmian od września 1974 roku do końca sierpnia 1981 roku szkoła w Lutowie była 4-klasową filią Zbiorczej Szkoły Gminnej w Sępólnie Krajeńskim. W latach 1982-99 placówka w Lutowie ponownie była szkołą ośmioklasową. Po reformie oświaty w 1999 roku zamieniła się ona w Zespół Szkół. Po krótkim rozdzieleniu Zespołu na dwie placówki (Szkołą Podstawowa i Gimnazjum, lata 2001-03), placówka w Lutowie ponownie stała się Zespołem Szkół. Szkołę w Lutowie traktujemy tutaj jako jedną instytucję, która pomimo zmian organizacyjnych i strukturalnych funkcjonuje nieprzerwanie i w tradycji oraz świadomości mieszkańców traktowana jest jako jedna szkoła. Materiały znajdujące się w kolekcji podzielono na teczki tematyczne (zdjęcia klasowe, pracownicy szkoły itp.). Szkolnictwu w Sępólnie Krajeńskim i jego okolicach poświęcone są też inne kolekcje w zbiorze środowisk. Osobom zainteresowanym historią Lutowa polecamy także inne kolekcje: poświęconą tamtejszej parafii (w zbiorze środowisk), wsi (w zbiorze tematycznym) i mieszkańcom (w zbiorze osób).
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.