Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)„Drukarnia i Księgarnia Polska w Sępólnie Krajeńskim” » Teczki (jednostki archiwalne)

Teczki (jednostki archiwalne)
Polski warsztat drukarski w Sępólnie Krajeńskim- Drukarnia i Księgarnia Polska- został założony przez grupę wspólników jesienią 1923 roku. Trudności z rentownością przedsiębiorstwa sprawiły, że w 1932 roku spółka została zlikwidowana, a po jej likwidacji Drukarnia przeszła na własność Maksymiliana Kasprowicza. Zakres usług świadczonych przez Drukarnię był stosunkowo szeroki, jednak jej najbardziej znaną inicjatywą wydawniczą było drukowanie pierwszej polskojęzycznej gazety w powiecie sępoleńskim, „Gazety Sępoleńskiej”, drukowanej od 1927 do 1939 roku. Po zajęciu Sępólna przez wojska niemieckie sprzęt drukarski został zarekwirowany. Po zakończeniu II wojny światowej rodzina Kasprowiczów starała się ponownie otworzyć zakład, jednak jej wysiłki okazały się daremne- maszyny drukarskie zostały przejęte przez państwo. O zasobie: W kolekcji znajdują się materiały związane z funkcjonowaniem Drukarni w latach 1923-39, w tym ze zmianami własnościowymi, a także z nieudanymi próbami uruchomienia Drukarni po wojnie (lata 1945-52). Materiał został umieszczony w teczkach tematycznych. Zainteresowanym działalnością Drukarni można polecić zapoznanie się z kolekcją osobową Maksymiliana Kasprowicza, współzałożyciela zakładu, jego późniejszego właściciela i redaktora "Gazety Sępoleńskiej" (kolekcja znajduje się w zbiorze osobowym).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.