Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)„Leonard Rzepiński” » Teczki (jednostki archiwalne)

Teczki (jednostki archiwalne)
Leonard Rzepiński urodził się 8 lutego 1925 roku w Sępólnie Krajeńskim. 24 czerwca 1939 roku ukończył Szkołę Powszechną im. Chrystusa Króla w Sępólnie. Jego dalszą edukację w Gimnazjum w Chojnicach przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie wojny został wcielony do Wehrmachtu, z którego zdezerterował 30 czerwca 1944 roku. Po dezercji i krótkim pobycie w niewoli amerykańskiej zgłosił się do służby w 2 Korpusie Polskim we Włoszech. Został przydzielony do 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Od 23 października do grudnia 1944 roku walczył w Apeninach Emiliańskich. Od 8 kwietnia 1945 roku brał udział w bitwie o Bolonię. 11 kwietnia został ranny w twarz i rękę. Koniec wojny zastał go w szpitalu polowym. Od lipca 1945 do lipca 1947 roku uczeń Gimnazjum i Liceum 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Pod koniec 1947 roku powrócił z Anglii do rodzinnego Sępólna Krajeńskiego.
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.