Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)„Zespół Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim” » Teczki (jednostki archiwalne)

Teczki (jednostki archiwalne)
Działalność szkoły miejskiej w Sępólnie Krajeńskim sięga 1777 roku. Przez wiele lat w mieście istniały jednak odrębne placówki o charakterze wyznaniowym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości funkcjonowały w mieście dwie szkoły- niemiecka i polska, które z czasem połączyły się w Szkołę Powszechną z oddziałami niemieckimi. Szkoła Powszechna została w 1927 roku przemianowana na 7-klasową (wcześniej była 6-klasowa). W 1937 roku placówkę przemianowano na Szkołę Powszechną III stopnia im. Chrystusa Króla. Od roku szkolnego 1948/49 do roku szkolnego 1965/66 Szkoła Podstawowa była szkołą 7-letnią, tworzącą wraz z 4-letnim liceum ogólnokształcącym 11-letni cykl kształcenia ogólnego. Zamiana szkoły 7-klasowej na 8-klasową nastąpiła w myśl zapisów Ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. Najstarszymi materiałami w kolekcji są kroniki szkolne, prowadzone od 1843 do 1963 roku. Oprócz nich w skład kolekcji wchodzą skany zdjęć i dokumentów, głównie z okresu międzywojennego. Wszystkie materiały zostały umieszczone w teczkach tematycznych. Z historią szkoły wiążą się ściśle kolekcje: osobowa "Paweł Kalinowski" (Paweł Kalinowski był wieloletnim kierownikiem szkoły), umieszczona w zbiorze osób, a także teczka „Święto Młodzieży w Sępólnie Krajeńskim, 1947 rok” (kolekcja „Sępólno Krajeńskie- ważne wydarzenia, uroczystości i obchody świąt państwowych” w zbiorze tematycznym).
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.