Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Zespół Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Kroniki szkolne”

 

Kronika szkolna, lata 1945- 63

Kolekcja (zbiór/zespół): Zespół Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim, Słowa kluczowe: szkolnictwo, 20 w., Bogusław Cegielski, Władysław Szukalski, Paweł Kalinowski, Szkoła Podstawowa, Szkoła Powszechna


Okładka Kroniki Szkoły Powszechnej (od 1948 roku- Szkoły Podstawowej) w Sępólnie Krajeńskim. Kronika zawiera 166 nieponumerowanych, zapisanych stron. Jej autorami byli kolejni kierownicy (dyrektorzy) szkoły: Paweł Kalinowski (do listopada 1948 roku), Władysław Szukalski (lata 1948- 59) i Bogusław Cegielski (od 1959 roku). Ostatni wpis w kronice nosi datę 1 lutego 1963 roku. Szczególnie interesujących jest pierwszych kilkanaście stron tekstu, będących wojennymi wspomnieniami Pawła Kalinowskiego. Nie mniej ciekawe są dalsze zapiski Kalinowskiego, dotyczące życia codziennego, odbudowy polskiego szkolnictwa w mieście i organizowania się władz polskich w trudnej, powojennej rzeczywistości. Wpisy dokonane po 1948 roku w większym stopniu koncentrują się na życiu szkoły (zmiany organizacyjne i kadrowe, wycieczki szkolne, osiągnięcia uczniów, statystyki itp,), chociaż i tutaj trafić można na ciekawe informacje dotyczące miasta i jego okolic (elektryfikacja, przebieg wyborów, budowa Powiatowego Domu Kultury itp.). Kronika zawiera 17 cennych fotografii, które zeskanowano, opisano i umieszczono oddzielnie w archiwum.


Nazwa dokumentu: Kronika szkolna, lata 1945- 63
Dział: Zbiór środowiskowy
Kolekcja (zbiór/zespół): Zespół Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
Teczka (jednostki archiwalna): Kroniki szkolne
Numer ID: CATL 14 B / 22.6.2
Sygnatura: brak
Autor: Paweł Kalinowski, Władysław Szukalski, Bogusław Cegielski
Data wytworzenia: 1945-02-01 - 1963-02-01
Wytwórca: Szkoła Powszechna w Sępólnie Krajeńskim, Szkoła Podstawowa w Sępólnie Krajeńskim
Miejsce wytworzenia: Sępólno Krajeńskie
Typ dokumentu: kronika szkolna
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, udostępnił Zespół Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
Licencja: Brak informacji o ograniczeniach wynikających z prawa autorskiego
Słowa kluczowe: szkolnictwo, 20 w., Bogusław Cegielski, Władysław Szukalski, Paweł Kalinowski, Szkoła Podstawowa, Szkoła Powszechna
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Kroniki szkolne"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.