Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Sępólno Krajeńskie- miasto i jego okolice” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Kościół parafialny pw św. Bartłomieja”

 

Reprodukcja obrazu "Czarnego Chrystusa" z kościoła w Sępólnie Krajeńskim.

Kolekcja (zbiór/zespół): Sępólno Krajeńskie- miasto i jego okolice, Słowa kluczowe: lata 50., kościół katolicki, Sępólno Krajeńskie, Czarny Chrystus, lata 60., lata 70., 20 w.


Reprodukcja obrazu "Czarnego Chrystusa" z kościoła w Sępólnie Krajeńskim. Data wykonania reprodukcji- nieznana. Być może reprodukcja powstała krótko po konserwacji obrazu w 1953 roku, w związku z próbą ożywienia jego kultu. Obraz przedstawiający "Czarnego Chrystusa", datowany na połowę XVII wieku, mocno wiąże się z miechowitami, w tamtym czasie zarządzającymi kościołem i parafią. Pierwotnie znajdował się on w kaplicy pw. Krzyża Świętego, która spłonęła w 1764 roku. Losy obrazu po pożarze nie są znane. Ks. Grzegorz Sobota, który badał dzieje obrazu, nie wyklucza, że "Czarny Chrystus" mógł znajdować się w kościele parafialnym w Sępólnie, jednak z pewnością nie wisiał w wyeksponowanym miejscu. W czasie II wojny światowej obraz prawdopodobnie ukryto, chcąc uratować go przed zniszczeniem lub grabieżą. "Czarny Chrystus" został odnaleziony przez ks. proboszcza Franciszka Langego w 1951 roku, pod podłogą kościelnego poddasza. W 1953 roku obraz został poddany pracom konserwatorskim w Gdańsku. Po nich został on umieszczony w nowym, specjalnie w tym celu zbudowanym ołtarzu bocznym.


Nazwa dokumentu: Reprodukcja obrazu "Czarnego Chrystusa" z kościoła w Sępólnie Krajeńskim.
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Sępólno Krajeńskie- miasto i jego okolice
Teczka (jednostki archiwalna): Kościół parafialny pw św. Bartłomieja
Numer ID: CATL 14 C / 17.1.8
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1953-01-01 - 1990-01-01
Miejsce wytworzenia: Sępólno Krajeńskie
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, udostępniła Edyta Maćkowska
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: lata 50., kościół katolicki, Sępólno Krajeńskie, Czarny Chrystus, lata 60., lata 70., 20 w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Kościół parafialny pw św. Bartłomieja"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.