Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Lutowo- wieś, jej mieszkańcy i ich życie” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Kościół parafialny”

 

Kościół parafialny w Lutowie na przedwojennej kartce pocztowej

Kolekcja (zbiór/zespół): Lutowo- wieś, jej mieszkańcy i ich życie, Słowa kluczowe: Lutowo, kościół parafialny, poświęcenie kościoła, bp Okoniewski, ks. Grudziński, lata 20., lata 30.


Kościół parafialny w Lutowie na przedwojennej kartce pocztowej. O poświęceniu tego kościoła w listopadzie 1929 roku tak pisała "Gazeta Sępoleńska": "Dzięki ofiarności parafjan i subwencji Rządu wybudowany został w miejsce starego drewnianego kościółka, pamiętającego jeszcze czasy przedrozbiorowe, wspaniały kościół masywny, którego poświęcenie odbyło się w ubiegłą niedzielę. Na uroczystość tą przyjechał J. E. Ks. Biskup Dr. Okoniewski z Pelplina, który też osobiście aktu poświęcenia dokonał. Po odbytych ceremonjach odprawił pierwsze uroczyste nabożeństwo ks.Prob. Grudziński z Sępólna w asyście kilku księży. Piękne kazanie wygłosił ks. Dziekan Wilmowski z Więcborka, przedstawiając historię, cel i przeznaczenie Domu Bożego, dziękując zarazem J. E. Ks. Biskupowi za akt poświęcenia, przedstawicielom Rządu w osobie Pana Wojewody i Pana Starosty Ornassa za wsparcie oraz parafjanom za ofiarność. Pienia kościelne wykonał miejscowy chór pod batutą p. A. Kaatza. Liczba wiernych z całego powiatu była bardzo duża, między innymi zauważyliśmy także naszych Szambelanów Papieskich w osobie Pana Komierowskiego z Komierowa i Prądzyńskiego z Skarpy. Ze swego dokonanego dzieła, które służyć będzie ku chwale Boga po wieczne czasy, dumna może być parafja. Zaznaczyć jeszcze wypada, że prace murarskie wykonało przedsiębiorstwo z Chojnic, ołtarz główny artysta Poznania, a prace malarskie pozostały w powiecie. Wykonał je bardzo gustownie mistrz malarski p. St. Urbanowski z Sępólna." ("Gazeta Sępoleńska" nr 133 z 14 listopada 1929 roku). W datowaniu pocztówki może być pomocna inna kartka pocztowa, znajdująca się w zbiorach archiwum i datowana na 1926 rok (sygnatura CATL 14 C / 17.1.2). Została ona wydana z okazji rozbudowy kościoła parafialnego w Sępólnie. Jej forma i styl grafiki są łudząco podobne, jeżeli nie identyczne, z niniejszą pocztówką. Sugeruje to, że obydwie kartki pocztowe zostały wykonane nie tylko w tym samym okresie (przed II wojną światową), ale również w tej samej drukarni (Drukarnia Polska w Sępólnie Krajeńskim???). Okolicznościowy charakter pocztówki z Sępólna pozwala domniemywać, że pocztówka z Lutowa również mogła zostać wydana w związku z jakimś wydarzeniem, w tym wypadku zapewne z poświęceniem kościoła. Znaczyłoby to, że niniejsza kartka powstała najprawdopodobniej pomiędzy listopadem 1929 roku a końcem roku 1930.


Nazwa dokumentu: Kościół parafialny w Lutowie na przedwojennej kartce pocztowej
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Lutowo- wieś, jej mieszkańcy i ich życie
Teczka (jednostki archiwalna): Kościół parafialny
Numer ID: CATL 14 C / 24.2.4
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1929-11-01 - 1939-09-01
Typ dokumentu: kartka pocztowa
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, udostępniła Irena Nikel
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Lutowo, kościół parafialny, poświęcenie kościoła, bp Okoniewski, ks. Grudziński, lata 20., lata 30.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Kościół parafialny"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.