Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Paweł Kalinowski” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Listy”

 

List od Adama, Joanny i Ludmiły Hatczyńskich (Matczyńskich?)

Kolekcja (zbiór/zespół): Paweł Kalinowski, Słowa kluczowe: Paweł Kalinowski, lata 40., okupacja, II Wojna Światowa, Czarnków


Pierwsza z 4-stronnicowego listu od rodziny Hatczyńskich (lub Matczyńskich- pierwsza litera nazwiska przypomina "h" lub "m"). Na początku autorzy listu życzą Kalinowskiemu wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się imienin. Następnie przybliżają jubilatowi swoją sytuację- piszą, że córka Ludmiła 22 maja wróciła z Czech, gdzie była wywieziona. Informują, że mieszkają w tym samym mieszkaniu, co w trakcie okupacji, i że mieszka z nimi uczeń gimnazjalny. Dalej autor listu pisze o swojej sytuacji- czeka on na przyznanie emerytury, a w międzyczasie udziela tygodniowo 3 lekcji religii. Jego córka Ludmiła sprzedaje przybory szkolne w spółdzielni nauczycielskiej. Dalej informuje o sytuacji w parafii. Przy kościele są dwaj księża, młody kanonik i "bardzo zgrabny i miły" wikariusz. Następnie podana jest garść informacji towarzyskich- o tym, że najstarsza córka Bartoszków wyszła za Ziętkowskiego a jeden z synów zginął podczas "kopania rowu w pierwszej linii bojowej". Pisze też, że kierownika (prawdopodobnie szkoły) zamordowali Niemcy pod Chodzieżą.


Nazwa dokumentu: List od Adama, Joanny i Ludmiły Hatczyńskich (Matczyńskich?)
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Paweł Kalinowski
Teczka (jednostki archiwalna): Listy
Numer ID: CATL 14 A / 7.8.4
Sygnatura: brak
Autor: Adam, Joanna i Ludmiła Hatczyńscy (Matczyńscy?)
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Czarnków
Typ dokumentu: list
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, udostępniła Grażyna Milachowska
Licencja: Brak informacji o ograniczeniach wynikających z prawa autorskiego
Słowa kluczowe: Paweł Kalinowski, lata 40., okupacja, II Wojna Światowa, Czarnków
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Listy"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.