Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Sport w Sępólnie Krajeńskim” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Marsze Jesienne”

 

1948- 1950. Marsze Jesienne- punkt startowy na Placu Wolności w Sępólnie

Kolekcja (zbiór/zespół): Sport w Sępólnie Krajeńskim, Słowa kluczowe: lata 40., Sępólno Krajeńskie, sport, lata 50., Plac Wolności, marsze jesienne


Marsze Jesienne- punkt startowy na Placu Wolności w Sępólnie. We wspomnieniach Zdzisława Ziółkowskiego "Wspomnienia działacza sportowego z rozwoju życia sportowego Sępólna i powiatu w latach 1945-49" napisano, że Marsze Jesienne zaczęły być organizowane w październiku 1948 roku. Pierwszy marsz odbywał się pod hasłem "Młodzież Polska maszeruje szlakiem zwycięstw bratnich armii radzieckiej i polskiej" i upamiętniał bitwę pod Lenino. Na czele komitetu organizacyjnego stanął wiceburmistrz Edmund Glazik. W Marszach brało udział nawet pół tysiąca ludzi, maszerujących w trzech kierunkach: do Więcborka, Kamienia i Lutowa. Swoje reprezentacje wystawiały też zakłady pracy i urzędy, w tym Starostwo Powiatowe, Browar Sępólno, Tartak, Urząd Skarbowy. Wg Ziółkowskiego fotografia została zrobiona 17 października 1948 roku, jednak w Kronice PKKF Sępólno mamy podany rok 1950. Za zebranymi znajduje się "Trasa przyjaźni polsko- radzieckiej" z zaznaczonym Lenino, więc wydaje się, że fotografię wykonano raczej w październiku 1948 roku.


Nazwa dokumentu: 1948- 1950. Marsze Jesienne- punkt startowy na Placu Wolności w Sępólnie
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Sport w Sępólnie Krajeńskim
Teczka (jednostki archiwalna): Marsze Jesienne
Numer ID: CATL 14 C / 39.1.6
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1948 --- 1950
Wytwórca: brak wytwórcy
Miejsce wytworzenia: Sępólno Krajeńskie
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, udostępniło Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie
Licencja: Brak informacji o ograniczeniach wynikających z prawa autorskiego
Słowa kluczowe: lata 40., Sępólno Krajeńskie, sport, lata 50., Plac Wolności, marsze jesienne
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Marsze Jesienne"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.