Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Muzealia i artefakty dziedzictwa » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Artefakty dziedzictwa” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Artefakty dziedzictwa”

 

Amforka

Kolekcja (zbiór/zespół): Artefakty dziedzictwa, Słowa kluczowe: lata 70., Sępólno Krajeńskie, ul. Jeziorna, archeologia, artefakt, amforka


Amforka została przekazana przez pana Jerzego Andruszkiewicza. Ofiarodawca przekazał również opis przedmiotu o następującej treści: "Amforka - naczynie na wonności" Amforkę znaleziono w Sępólnie Kraj. przy ul. Jeziornej podczas dokonywania wykopu pod budynek mieszkalny w październiku 1970 roku. Po rozebraniu budynku mieszkalnego, który mógł stać w tym miejscu około 150 lat, ukazało się palenisko o wymiarach 2,5 x 2,5 metra i grubości ok. 5 cm. Był to dowód, że stał tam budynek mieszkalny - tzw. "kurna chata". Mógł tam stać ponad 100 lat. W popielisku był tylko popiół drzewny. Po usunięciu popiołu, ukazał się czysty piasek. W piasku na głębokości 5-8 cm znajdowała się amforka zatkana korkiem. Próba otworzenia nie powiodła się - korek natychmiast odłamał się pozostawiając część w szyjce flakonu. Amforka była pusta. Amforka jest stara. Cechuje ją prostota i brak ozdób. Prawdopodobnie pochodzi ze starożytnej Grecji lub Egiptu. Ponadto ciekawość budzi technika garncarska jaką tu zastosowano. Spód stopy eksponatu posiada układ linii mimośrodowy, a nie kolisty. Ciekawe kiedy stosowano tę technikę w garncarstwie. Znalezisko stanowi atrakcyjną ciekawostkę archeologiczną tu w Sępólnie Krajeńskim. Prawdopodobnie zgubił ją podróżnik, który przebywał nad Jeziorem Sępoleńskim. Kiedy to było, kim był lub była osoba podróżująca z wonnościami w takim naczyniu jest przedmiotem polemik i dyskusji historyków.


Nazwa dokumentu: Amforka
Dział: Muzealia i artefakty dziedzictwa
Kolekcja (zbiór/zespół): Artefakty dziedzictwa
Teczka (jednostki archiwalna): Artefakty dziedzictwa
Numer ID: CATL 14 M / 40.1.1
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Wytwórca: brak wytwórcy
Miejsce wytworzenia: brak miejsca wytworzenia
Typ dokumentu: źródło historyczne
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, udostępnił jerzy Andruszkiewicz
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: lata 70., Sępólno Krajeńskie, ul. Jeziorna, archeologia, artefakt, amforka
Dostępność: Oryginał dostępny na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Artefakty dziedzictwa"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.