Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Janina i Andrzej Komierowscy” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Pamiętniki”

 

Andrzej Komierowski "Mój pamiętnik" - strona tytułowa

Kolekcja (zbiór/zespół): Janina i Andrzej Komierowscy, Słowa kluczowe: życie zawodowe, życie codzienne, emigracja, podróże, rody na Krajnie


Maszynopis pamiętnika Andrzeja Komierowskiego (1926-1994) - ostatniego z pomorskiej linii rodu o tysiącletniej tradycji zamieszkiwania w Komierowie na Krajnie. Andrzej Komierowski rozpoczął spisywanie swoich wspomnień 11 lipca 1987 roku w Republice Południowej Afryki, pamiętnik zawiera 66 stron. Autor na początku swoich wspomnień przedstawia dzieje rodziny ojca - Tomasza Komierowskiego oraz matki Róży hrabiny z Zamoyskich z Różanki. Wspomina swoje lata dziecięce spędzone w rodzimej posiadłości w Komierowie. Pamięcią sięga wieku 4,5 lat gdy zmarła jego matka. Wiele wspomnień poświęca mamce – Klarze Mazur. Gdy osiągnął wiek szkolny jego edukacją zajął się nauczyciel ze Szkoły Powszechnej w Komierowie a następnie księża. Potem uczył się Gimnazjum M. Kopernika w Bydgoszczy. Relacjonuje dzień 1 września 1939 r. oraz zamordowanie przez hitlerowców jego ojca a potem życie podczas okupacji niemieckiej (Lwów, Adampol, Kraków). W roku 1948 zakończył studia na Akademii Handlowej w Krakowie. Przedstawia swoją drogę zawodową. Opowiada o swoich podróżach służbowych (Gdańsk, Szczecin). Następnie relacjonuje zawarcie związku małżeńskiego z Janiną Klotzek. Dużo miejsca poświęca wspólnym podróżom z małżonką dookoła Polski i po Europie, które odbywają motorem. Spisywanie wspomnień kończy na otrzymaniu wiadomości o przyznaniu stałego pobytu w RPA.






Nazwa dokumentu: Andrzej Komierowski "Mój pamiętnik" - strona tytułowa
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Janina i Andrzej Komierowscy
Teczka (jednostki archiwalna): Pamiętniki
Numer ID: CATL 14 A / 14.1.1
Sygnatura: brak
Autor: Andrzej Komierowski
Data wytworzenia: 1987-07-11 - 1991-04-18
Miejsce wytworzenia: Republika Południowej Afryki
Typ dokumentu: pamiętnik
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim - zbiory własne
Licencja: Creative Commons Uznanie Autorstwa (CC-BY)
Słowa kluczowe: życie zawodowe, życie codzienne, emigracja, podróże, rody na Krajnie
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
http://dlibra.karta.org.pl/catl/dlibra/docmetadata?id=13493
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).




Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Pamiętniki"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.