Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Sępólno Krajeńskie- miasto i jego okolice” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Budynek szkolny przy ulicy Jeziornej”

 

Miejska Wyższa Szkoła Prywatna, lata 1906 - 1920

Kolekcja (zbiór/zespół): Sępólno Krajeńskie- miasto i jego okolice, Słowa kluczowe: ul. Jeziorna, szkoła prywatna, szkolnictwo, Sępólno Krajeńskie, 20 w.


W marcu 1903 roku Gmina Miejska w Sępólnie, reprezentowana przez ówczesnego burmistrza Oskara Saalmanna, zakupiła działkę od mistrza piekarskiego Edwarda Rosenau i jego żony Augusty z domu Lindenberg, stając się na długie lata prawnym właścicielem nieruchomości położonej przy ulicy Jeziornej 3(Seestraβe 3, wpisanej do księgi gruntowej Sępólno, tom XI, karta 508, poz. 1. Jak czytamy w sprawozdaniu okresowym burmistrza Sępólna z 1 sierpnia 1905 roku, „…pod patronatem władz miejskich, doszło do powstania związku szkolnego w celu utworzenia prywatnej szkoły dla dziewcząt i chłopców”. Nazwano ją „nową wyższą szkołą prywatną”. Uchwałą Rady Miejskiej, z dniem 1 października 1909 roku przejęto ją na budżet miasta, ale mimo to obowiązywało czesne. Na początku roku szkolnego 1909/10 szkoła liczyła 11 nauczycieli i 111 uczniów (46 ewangelików, 34 katolików i 31 wyznania mojżeszowego). Patronat nad szkołą sprawował specjalny zarząd w osobach: burmistrza Oskara Saalmanna, inspektora szkolnego dr. Steinhardta, aptekarza Georga Reissa, kupca Moritza Brückmanna, posiadacza dóbr Eduarda Müllera, nauczyciela Schnitzkera i księgowego kasy miejskiej Sommerfelda. Do szkoły tej uczęszczały dzieci o polsko brzmiących nazwiskach, np. Teofil Szymczak, Stefania Straszkiewicz, Janina Wiśniewska, Władysława Wiśniewska. Na podstawie uchwały rady miejskiej z 1913 roku szkoła uzyskała status publicznej średniej szkoły miejskiej – Öffentliche Städtische Mittelschule.


Nazwa dokumentu: Miejska Wyższa Szkoła Prywatna, lata 1906 - 1920
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Sępólno Krajeńskie- miasto i jego okolice
Teczka (jednostki archiwalna): Budynek szkolny przy ulicy Jeziornej
Numer ID: CATL 14 C / 17.13.3
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1906-01-01 - 1920-12-31
Miejsce wytworzenia: Sępólno Krajeńskie
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, udostępnił Marian Herman
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: ul. Jeziorna, szkoła prywatna, szkolnictwo, Sępólno Krajeńskie, 20 w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Budynek szkolny przy ulicy Jeziornej"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.