Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Sępólno Krajeńskie- miasto i jego okolice” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Budynek szkolny przy ulicy Jeziornej”

 

Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim- budynek szkoły

Kolekcja (zbiór/zespół): Sępólno Krajeńskie- miasto i jego okolice, Słowa kluczowe: ul. Jeziorna, szkolnictwo, Liceum Ogólnokształcące, Sępólno Krajeńskie, lata 50., lata 60.


Od 1945 roku w budynku znajdował się Inspektorat Szkolny, a od sierpnia rozpoczęto starania o utworzenie w mieście szkoły średniej. Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego w Toruniu misję utworzenia w Sępólnie Gimnazjum Państwowego zleciło Kazimierzowi Brzuskiemu. W pierwszym roku działalności szkoły uczęszczało do niej 158 uczniów. Pierwszymi pracownikami szkoły byli Kazimierz Brzuski, Maria Brzuska, sekretarka pani Dorant, potem nauczyciele: Stanisława Uszyńska, Grażyna Czarnecka, pan Danecki. W latach 1945-1974 mieściło się tu Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie, a gospodarzami obiektu byli w kolejności dyrektorzy: Kazimierz Brzuski (1945-1949), Władysław Sławiński-Sławecki (1949-1950), Bolesław Tarnowski, Edmund Wiesiołowski (1950-1956), Edmund Morzyński (1956-1961), Edward Szlezer (1961-1984). W 1949 roku odbył się pierwszy w powojennej historii miasta egzamin dojrzałości, który zdało 13 maturzystów (Janina Bukolt, Tadeusz Doliński, Urszula Gurschińska, Urszula Karpińska, Eufemia Kunza, Leokadia Nosek, Tadeusz Nosek, Magdalena Piotrowska, Henryk Potracki, Mieczysław Powalisz, Kazimierz Sobek, Czesław Stankiewicz, Halina Wolska). W roku 1951 w budynku szkoły rozpoczęto prace elektryfikacyjne i kanalizacyjne. W 1963 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane z Sępólna zakończyło rozbudowę szkoły poprzez dobudowę II piętra. W ten sposób, z jednej strony: szkoła zyskała 3 nowe sale lekcyjne, pomieszczenie na bibliotekę i czytelnię oraz kancelarię szkolną, z drugiej zaś: bryła budynku zmieniła swój kształt i raczej straciła urok architektoniczny. Od 2 sierpnia 1974 roku siedzibą liceum jest gmach przy ulicy Młyńskiej 42 w Sępólnie.


Nazwa dokumentu: Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim- budynek szkoły
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Sępólno Krajeńskie- miasto i jego okolice
Teczka (jednostki archiwalna): Budynek szkolny przy ulicy Jeziornej
Numer ID: CATL 14 C / 17.13.4
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1945-09-01 - 1963-04-01
Miejsce wytworzenia: Sępólno Krajeńskie
Typ dokumentu: fotografia
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: ul. Jeziorna, szkolnictwo, Liceum Ogólnokształcące, Sępólno Krajeńskie, lata 50., lata 60.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Budynek szkolny przy ulicy Jeziornej"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.