Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Sępólno Krajeńskie- ważne wydarzenia, uroczystości i obchody świąt państwowych” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wizyta prezydenta Ignacego Mościckiego, 1928 rok”

 

Prezydent Ignacy Mościcki - wizyta w Sępólnie

Kolekcja (zbiór/zespół): Sępólno Krajeńskie- ważne wydarzenia, uroczystości i obchody świąt państwowych, Słowa kluczowe: Sępólno Krajeńskie, ul. Wojska Polskiego, Ignacy Mościcki, 20 w., lata 20., ul. Sądowa


Opis wizyty Ignacego Mościckiego w Sępólnie na podstawie „Kroniki Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sępólnie Krajeńskim”: 1928 (…) (…) 21 lipca o godz. 12 przejeżdżał przez nasze miasto dostojny gość, a mianowicie Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Mościcki wraz z małżonką i świtą. Naprędce, w dniu 19 zwołany przez pana starostę komitet przygotował przyjęcie wielce dostojnych gości. Na granicy powiatu i zarazem województwa witał pierwszego obywatela Rzeczypospolitej pan wicewojewoda i pan starosta powiatu sępoleńskiego. (…) Sępólno witało najdostojniejszego gościa na placu między pocztą, a starostwem około domu p. Sobierajczyka. Stanęły na powitanie wszystkie towarzystwa miejscowe i towarzystwa Powstańców i Wojaków najbliższej okolicy. Kompanię honorową stanowiła „Straż graniczna”. Oprócz tego byli obecni przedstawiciele wszystkich urzędów, władz, korporacji i ciał samorządowych. Ci ostatni i delegacje wyżej wspomnianych towarzystw tworzyli szpaler od narożnika „Gerber” poza starostwo. Na przeciwnej stronie ustawiły się szkoły powszechne: miejscowa, z Lutowa Wiśniewy i Sikorza. Gdy samochód p. Prezydenta nadjechał, zagrała kapela hymn narodowy: Jeszcze Polska nie zginęła. Po zdaniu raportu przez komendanta kompanii honorowej, przywitał p. burmistrz dostojnego gościa w imieniu miasta gorącymi słowami i staropolskim zwyczajem chlebem i solą. Pan burmistrz wspomniał o tem, iż od czasów Kazimierza Wielkiego po raz pierwszy do miasta naszego przybyła głowa państwa polskiego, zapewnił p. Prezydenta wierności i posłuszeństwa tutejszych obywateli obu narodowości dla Polski i ich przywiązania do jego dostojnej osoby. Imieniem parafii sępoleńskiej przemówił Ks. Proboszcz Grudziński, podkreślając, iż podstawą państwa jest nie tylko sprawiedliwość ale i etyka i moralność chrześcijańska. Potem p. starościna Ornassowa wręczyła p. Prezydentowi imieniem powiatu bukiet białych i czerwonych róż, a p. burmistrzowa Jagielska pani prezydentowej bukiet czerwonych i białych goździków imieniem miasta. (…) Pan prezydent przeszedł wtedy przed frontem ustawionych towarzystw, wsiadł do samochodu i pojechał do Gdyni. Przed opuszczeniem miasta oglądał jeszcze nowo budujące się starostwo i boisko. Tłumy publiczności zalegały ulice, witając i żegnając dostojnego gościa radosnymi okrzykami."


Nazwa dokumentu: Prezydent Ignacy Mościcki - wizyta w Sępólnie
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Sępólno Krajeńskie- ważne wydarzenia, uroczystości i obchody świąt państwowych
Teczka (jednostki archiwalna): Wizyta prezydenta Ignacego Mościckiego, 1928 rok
Numer ID: CATL 14 C / 4.2.2
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1928-07-21
Miejsce wytworzenia: Sępólno Krajeńskie
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, udostęniła w roku 1994 Bogumiła Przybyłka
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Sępólno Krajeńskie, ul. Wojska Polskiego, Ignacy Mościcki, 20 w., lata 20., ul. Sądowa
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wizyta prezydenta Ignacego Mościckiego, 1928 rok"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.